Conferences

Programme CITIES THAT TALK

CITIES THAT TALK image
  • March 10, 2014 - March 13, 2014

CONFERENCE PROGRAM

Monday, March 10

 

REGISTRATION     

The University Assembly Hall, universitetsplatsen 1, Gothenburg (tram stop Vasaplatsen).

 

Public Panel Debate - URBAN RESISTANCES AS IDENTITY POLITICS IN CITIES TODAY

Göteborg City Museum; Wallenstamsalen

1930 -

Welcome Dinner

Restaurant Jalla Jalla, Vasagatan 32, Gothenburg

Tuesday, March 11

0830 – 0900

REGISTRATION

The University Assembly Hall, universitetsplatsen 1, Gothenburg (tram stop Vasaplatsen)

Address: Conference Centre Wallenberg, Medicinaregatan 20A

 

 

OFFICIAL OPENING

Helena Lindholm Schulz Pro-Vice-Chancellor

Gert de Roo, president of AESOP

Feras Hammami, AESOP-YA Conference coordinator

Lauren Ugur, Chair of AESOP-YA

 

1000 –1120

KEYNOTE TALKS

Andy Merrifield

Jeffrey Hou

1120 – 1230

Lunch

Session

One

 

1230 – 1500

TRACK I Chair: Jeffrey Hou
Insurgencies, the “right to the city”. planning cultures

Insurgencies, the “right to the city”. planning cultures

Room: Gula salongen
 

Lorena Melgaço Silva Marques

Lorenza perini

Melissa Garcia lamarca willi

Taehee Lee

TRACK II Chair: Andy Marrifield

Cities as spaces of commons and “the political”

Room: Torgny Segerstedtssalen

 

Emine Seda KAYIM

Tuba Ozkan

Lina Berglund-Snodgrass

Simone Tulumello

Matheus da Silveira Grandi

1500 – 1530

Fika                                                                                                                            

Session

Two

 

1530 – 1800

TRACK I Chair: Jeffrey Hou

Insurgencies, the “right to the city”, planning cultures

Room: Gula salongen

 

Eleonora Sartori

Ignacio Castillo Ulloa

Hasan Cenk Dereli

Thomas Verbeek

Christian Peer

TRACK II Chair: Andy Marrifield

Cities as spaces of commons and “the political”

Room: Torgny Segerstedtssalen

 

Dario Negueruela

Berber Özlem

Luca Vandini

Sepideh Karami

Michele Vianello

 

1800 – 1900

Roundtable discussion on the future of YA

Chair: Gert de Roo

1930 -

Evening on own disposal

Wednesday, March 12

 

0900 – 1020

KEYNOTE TALKS

Britt Baillie

Carina Listerborn

1020– 1050

Fika          

Session Three

 

1050 – 1320

TRACK III Chair: Britt Baillie

Identity and heritage politics in urban planning

Room: Gula salongen

 

Ivana Venier

Mohamed Khalil

Fredrik Torisson

Yingwen Tao

TRACK IV Chair: Carina Listerborn

Urban segregation, gentrification, social mixing, the suburbs

Room: Torgny Segerstedtssalen

 

Gavin McLaughlin

Montse Ferres

Mohammad Sarraf

Matthew Thompson

1320 - 1450

Lunch

 

Session

Four

 

1450 – 1720

TRACK III Chair: Britt Baillie

Identity and heritage politics in urban planning

Room: Gula salongen

 

Goran Erfani

Nurul Azlan

Prihadi Nugroho

Sabina Favaro

TRACK IV Chair: Carina Listerborn

Urban segregation, gentrification, social mixing, the suburbs

Room: Torgny Segerstedtssalen

 

Catharina Thörn

Ohud Nabulsi

Cecilia Furlan

Reyhaneh Shojaei

1720 – 1930

OWN TIME

JURY DECIDES the best paper

1930

CONFERENCE DINNER

Celebration of the best conference paper

Thursday, March 13

 

1000 – 1200

 

WORKSHOP

Scientific Writing and Publishing

Chair: Rob Atkinson

1300-1600

CITY TOUR

1600

CONFERENCE CLOSE